Home > Achievements > Staff Recognition

Staff Recognition

2017 AWARDS


SN

NAME

AWARD

PLATFORM

1

Mark Goh

IPPT Gold & Marksman

NSmen Awards

2

Thio Yu Chong

IPPT Gold

NSmen Awards

3

Syed Faizal s/o J S Tamizzuddin

Silver Award

MOE Innergy Award

4

Ho Seok Lay

Commendation Award

MOE Innergy Award

5

Toh Hun Khim

Commendation Award

MOE Innergy Award

6

Ang Puay Khoon

CCE Award

Excellence in Service

7

Charmaine Lim

CCE Award

Excellence in Service

8

Samantha Gan

CCE Award

Excellence in Service

9

Dennis Lin

CCE Award

Excellence in Service

10

Heike Boon

CCE Award

Excellence in Service

11

Wong Qi Shan

CCE Award

Excellence in Service

12

Bhanumathy d/o Ganapathy

Long Service Awards

National Day Award 2017

13

Noreen Bte Mahmood

Long Service Awards

National Day Award 2017

14

Oh Boon Teck

Long Service Awards

National Day Award 2017

15

Syed Faizal s/o J S Tamizzuddin

Commendation Award

National Day Award 2017

16

Clement Ho

The Caring Teacher Awards

Excellence in Service

17

Ho Jia Yan

The Caring Teacher Awards

Excellence in Service

18

Mabel Ou

The Caring Teacher Awards

Excellence in Service

19

Pearlyn Khoo

The Caring Teacher Awards

Excellence in Service

20

Tivona Low

The Caring Teacher Awards

Excellence in Service

21

Florence Lee

Academy Awards for Professional Development 2017

Excellence in Service


2016 AWARDS

 

SN

NAME

AWARD

RATIONALE

PLATFORM

1

Sharon Choo Siew Lan

Caring Teacher Award

Inspiring teacher

National Institute of Education

2

Clement Ho Cheun Yin

Caring Teacher Award

Inspiring teacher

National Institute of Education

3

Ho Jia Yan

Caring Teacher Award

Inspiring teacher

National Institute of Education

4

Mabel Quah Cheng Sim

Caring Teacher Award

Inspiring teacher

National Institute of Education

5

Rosli Bin Che’embi

Excellent Service Award (EXSA) Silver

Excellence in Service

Civil Service College

6

Iskandar Yussof Bin Abdullah

Excellent Service Award (EXSA) Silver

Excellence in Service

Civil Service College

7

Mabel Quah Cheng Sim

Excellent Service Award (EXSA) Gold

Excellence in Service

Civil Service College

8

Ho Jia Yan

Excellent Service Award (EXSA) Gold

Excellence in Service

Civil Service College

9

Sharon Choo Siew Lan

Excellent Service Award (EXSA) Gold

Excellence in Service

Civil Service College

10

Clement Ho Cheun Yin

Excellent Service Award (EXSA) Gold

Excellence in Service

Civil Service College

11

Florence Lee Ching Ting

Excellent Service Award (EXSA) Gold

Excellence in Service

Civil Service College

12

Ng Kok Foo

Excellent Service Award (EXSA) Star

Excellence in Service

Civil Service College

13

Toh Hun Khim

Individual Award (ICT)

Outstanding Staff Contribution (OCA)

School Level

14

Vikneswaran Krishnan Murthi

Individual Award (Students with Special Needs)

Outstanding Staff Contribution

School Level

15

Sharon Choo Siew Lan

Individual Award (Teacher Work Attachment)

Outstanding Staff Contribution

School Level

16

Alice Wong Zuo Min

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

17

Heike Boon

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

18

Ng Kok Foo

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

19

Mark Goh Ek Ming

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

20

Heriana Abdul Samad

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

21

Joan Anne Lim

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

22

Jayamdee Kalimuthu

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

23

Samantha Gan Hui Xian

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

24

Florence Lee Ching Ting

Team Award (Turn Around For Joel)

Outstanding Staff Contribution

School Level

25

Florence Lee Ching Ting

Team Award (Broadcast)

Outstanding Staff Contribution

School Level

26

Wong Qi Shan

Team Award (Broadcast)

Outstanding Staff Contribution

School Level

27

David Wong Tien Cheng

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

28

Dennis Lin Junxiang

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

29

Florence Lee Ching Ting

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

30

Chew Teng Leong

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

31

Thio Yu Chong

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

32

Sherri Tan Sze Yun

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

33

Heike Boon

Team Award (C21)

Outstanding Staff Contribution

School Level

34

Dominic Lim Yongda

Good Service Award

Excellence in Service

National Day 2016

35

Tan Yi Fan

Marksman

Excellence in Service

National Day 2016

36

Thio Yu Chong

IPPT Gold

Excellence in Service

National Day 2016

37

Isaac Lim Jit Peow

CCE Award (Building Character & Resilence in Handball CCA)

Excellence in Service

National Day 2016

38

David Wong Tien Cheng

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

39

Dennis Lin Junxiang

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

40

Florence Lee Ching Ting

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

41

Sherri Tan Sze Yun

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

42

Heike Boon Huey Ping

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

43

Thio Yu Chong

CCE Award (Creating Deeper & Meaningful Learning in C21@ACS (BR)

Excellence in Service

National Day 2016

44

Ho Jia Yan

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

45

Lim Poh Fang

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

46

Dennis Koh Sien Kok

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

47

Teo Puay Kee

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

48

Christine Koh Hui Min

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

49

Pearlyn Khoo Bei Ling

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

50

Loh Pei Guat

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

51

Wong Qi Shan

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

52

Jolene Wong Li Hui

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

53

John Praveen Raj Tangga

CCE (ACS130 Blood Donation Drive)

Character & Citizenship

National Day 2016

54

Nur Ezzati Binte Mohd Razak

Excellent Performance Award 2016

Excellence in Service

Aspire Group Pte Ltd

55

Toh Hun Khim

National Day Award

Commendation Award

Ministry of Education

56

John Wu

National Day Award

Commendation Award

Ministry of Education

57

Peh Chin Cheok

National Day Award

Commendation Award

Ministry of Education

58

Novia Aw

Long Service Award

5 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

59

See Too Kin Hung Isaac

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

60

Wesley Syn

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

61

Sherri Tan

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

62

Alice Wang Zuo Min

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

63

Graham Whiteley

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

64

Kalaivani Subramaniam

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

65

LI YAYA

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

66

LI XUEGUANG

Long Service Award

10 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

67

Nur Azeanti

Long Service Award

15 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

68

Catherine Wong

Long Service Award

15 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

69

Alexis Ho

Long Service Award

15 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

70

Mrs Lam Yuan Hoon  

Long Service Award

25 Years Service Award

Anglo-Chinese School (Barker)

71

Mdm Shanthi Naidu

Excellent Performance Award 2016

Excellence in Service

Ministry of Education